Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko

Zastanawiasz się czy możesz ubiegać się o alimenty na dziecko? Nie wiesz czy i w jakiej wysokości Ci się należą? W naszym artykule przeczytasz o 5 najważniejszych kwestiach z nimi związanych.

1. Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów

Obowiązek łożenia na utrzymanie dzieci obciąża przede wszystkim ich rodziców. Oznacza to, że rodzice mają bezwzględny obowiązek zapewniania swojemu dziecku środków utrzymania. Nie są w stanie z tego obowiązku zrezygnować, nie można się go zrzec.

2. Kiedy rodzic musi płacić alimenty

Rodzic ma obowiązek płacić alimenty na rzecz swojego dziecka o ile nie jest ono jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Tak naprawdę rodzic ma obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka począwszy od jego narodzin do usamodzielnienia się. W praktyce datą graniczną jest na ogół czas, gdy dziecko kończy edukację i podejmuje pierwszą pracę.

Rodzic pełnoletniego dziecka może uchylić się od obowiązku regulowania alimentów. W tym celu musi wystąpić do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego i wskazać, iż dalsze regulowanie świadczeń alimentacyjnych połączone jest z nadmiernym dla niego uszczerbkiem, lub że dziecko nie dokłada starań aby się usamodzielnić.

W praktyce sytuacja taka zaistnieje, gdy dziecko po ukończeniu np. edukacji w szkole średniej nie będzie dalej kontynuowało edukacji ani też nie podejmie zatrudnienia, a będzie w dalszym ciągu oczekiwało środków na swoje utrzymanie. 

Jeśli dziecko kontynuuje naukę na studiach dziennych i nie ma możliwości podjęcia zatrudnienia dla samodzielnego utrzymania, rodzic będzie dalej zobowiązany do alimentacji.

3. Jaka kwota alimentów przypada na dziecko?

To chyba pytanie na które każdy chciałby z góry znać odpowiedź, ale niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ wysokość i zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Co to oznacza?

Tylko tyle, iż w przypadku gdy chcemy określić jaką kwotę będziemy płacić na dziecko bierzemy pod uwagę jakie dziecko ma usprawiedliwione potrzeby. Z reguły bierzemy pod uwagę koszt mieszkania, wyżywienia, ubrania, leczenia, edukacji, rozrywki i rozwoju. Im dziecko starsze, tym zwyczajowo jego potrzeby będą większe. Inne potrzeby ma dziecko do lat 3, inne 7 latek rozpoczynające szkołę a inne nastolatek.Na wysokość alimentów mają także wpływ możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jak ustalić jakie są możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do zapłaty alimentów? Należy oszacować ile przeciętnie może zarabiać osoba w danym wieku o porównywalnym wykształceniu. Dla przykładu jeśli ojciec dziecka lub matka dziecka nie podejmuje zatrudnienia choć może, zaś z jest osobą w sile wieku i z wykształceniem, pod uwagę brane będą przykładowe zarobki jakie mogłaby osiągnąć pracując. Taka reguła jest sposobem na osoby unikające płacenia alimentów. Sądy mają bowiem świadomość tego, że niektórzy są w stanie ukrywać swoje źródła dochodu i pracować w tzw. szarej strefie tylko po to by uniknąć płacenia zbyt wysokich alimentów.

 Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają świadczenia uzyskiwane przez rodziców w postaci 500 plus, świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego czy świadczenia rodzinne, opiekuńcze, becikowe, czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

 

4. Czy każdy z rodziców płaci po równo?

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego. Co to oznacza? Dla przykładu: Gdy dziecko przebywa u jednego z rodziców z reguły wkłada on więcej wysiłku w wychowanie potomka niż rodzic, który widzi je raz na dwa tygodnie. Osobiste starania polegają na dbaniu o edukację, opiece nad dzieckiem, nadzór nad nim, trosce o jego zdrowie i prawidłowy rozwój, przygotowywanie posiłków, pranie, prasowanie. W takim wypadku świadczenie alimentacyjne drugiego rodzica polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.

5. Jak dochodzić alimentów na dziecko?

Najprościej dojść do porozumienia i zawrzeć ugodę.

Niektórzy wybierają zwykłą formę pisemnego porozumienia pomiędzy rodzicami dziecka. Nie chroni jednak ona uprawnionego dziecka w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów płacić przestaje.

Innym rozwiązaniem jest zawarcie umowy notarialnej, która zaopatrzona w oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji umożliwia rozpoczęcie egzekucji komorniczej w sytuacji zalegania z alimentami.

Postępowanie sądowe to ostatni ze sposobów zabezpieczenia alimentów na dziecko i często jedyny w sytuacji gdy rodzice dziecka nie potrafią dojść między sobą do porozumienia co do wysokości alimentów na swoje dziecko.

 

Jeżeli nasz artykuł nie wyjaśnił kwestii, które są dla Ciebie istotne, skontaktuj się z nami: https://iblkancelaria.pl/kontakt/

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, polub naszą stronę na naszym facebooku @iblkancelaria lub kliknij w ikonkę obok.
Dla Ciebie to tylko jedno kliknięcie, a dla nas ważna informacja, że podoba Ci się nasza praca i potężna motywacja do dalszej pracy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone