Jak przygotować się do rozwodu?

Jak przygotować się do rozwodu?
Udostępnij:

Planujesz złożenie pozwu o rozwód? Chcesz się rozstać i zastanawiasz się jakie kroki musisz podjąć by móc złożyć pozew? Z tego wpisu dowiesz się jak przygotować się do rozwodu, jakie rozstrzygnięcia oprócz samego rozwiązania małżeństwa zawiera wyrok rozwodowy, wreszcie czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia bez którego orzeczenie rozwodu jest niemożliwe.

Jak przygotować się do rozwodu

Po pierwsze decyzja. Twoja decyzja o zakończeniu małżeństwa. Kiedy ten pierwszy i często najtrudniejszy krok jest już za Tobą, musisz wiedzieć co dalej. To dopiero początek drogi do rozwiązania małżeństwa. Zapewne zaistniało wiele przyczyn, które doprowadziły Twój związek do tego etapu. Skoro nie widzisz już dalej szans na utrzymanie Waszego związku, oznacza to, że najprawdopodobniej doszło między Wami do rozkładu pożycia.

Trwały i zupełny rozkład pożycia

Rozkład pożycia jest niezbędną przesłanką orzeczenia rozwodu. Aby możliwe było rozwiązanie małżeństwa przez rozwód musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia. Ale co to znaczy?

Po pierwsze, rozkład pożycia oznacza, że nie łączą Was już wspólne więzi

  • fizyczna (pożycie małżeńskie),
  • emocjonalna (małżonkowie nie wspierają się) i
  • gospodarcza (prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe – chyba, że ich specyficzna sytuacja gospodarcza na to nie pozwala).

 

Po drugie, trwałość rozkładu pożycia oznacza, iż ten stan powinien trwać od jakiegoś czasu i się utrwalił. W pewnym uproszczeniu wydaje się to całkiem proste, lecz w przypadku, gdy nie zostaną spełnione wyżej wymienione przesłanki, sąd rozwodu nie orzeknie.

Elementy wyroku rozwodowego

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o rozwiązaniu związku małżeńskiego przez rozwód. Trzeba mieć jednak świadomość, iż w wyroku tym zostanie uporządkowanych także wiele innych wspólnych dotąd sfer życia. Sąd orzekający rozwód obowiązkowo rozstrzyga bowiem także w kwestii:

  1. Winy – czy i kto ponosi winę rozkładu pożycia;
  2. Dzieci – najważniejsza i kluczowa w wielu przypadkach – w wyroku sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi, o kontaktach z nimi, alimentach i o tym w jaki sposób i w jakiej wysokości rodzicie łożą odtąd na utrzymanie i wychowanie wspólnego dziecka;
  3. Mieszkania – jeśli małżonkowie zajmowali wspólne mieszkanie, w wyroku sąd określa dalszy sposób wspólnego zamieszkiwania w nim;
  4. Majątku – na zgodny wniosek małżonków sąd może dokonać w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego;
  5. Alimentów – gdy jeden z małżonków wnosi o zasądzenie na jego rzecz alimentów od drugiego małżonka.

 

Mamy nadzieję, że nasz wpis o tym jak przygotować się do rozwodu rozjaśnił Ci, jakie przesłanki muszą zaistnieć, aby zostały spełnione warunki orzeczenia rozwodu. W pewnym uproszczeniu przedstawione Ci zostały także elementy wyroku rozwodowego, zatem wiesz także jakie sfery Twojego życia rozwód uporządkuje na nowo. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, masz jakieś pytania, lub po prostu spodobał Ci się nasz wpis, prosimy podziel się tym z nami w komentarzu pod postem.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone