Przedawnienie roszczeń z umowy sprzedaży. Skrócony termin przedawnienia

Przedawnienie roszczeń z umowy sprzedaży. Skrócony termin przedawnienia

Przedawnienie roszczeń z umowy sprzedaży – termin.

Termin na przedawnienia dla roszczeń z tytułu sprzedaży określony został na 2 lata. Dotyczy on roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych. Termin ten jest zatem wiążący jedynie dla sprzedawcy a nie dla kupującego, którego obowiązują ogólne terminy przedawnienia roszczeń.

Wskazany termin przedawnienia dotyczy zarówno przedsiębiorcy dokonującego sprzedaży (w ramach sklepu, hurtowni czy innego punktu sprzedaży), jak również producenta określonego produktu, który sprzedaje swoje wyroby bezpośrednio odbiorcy. W przypadku sprzedawców prowadzących gospodarstwa rolne, przepis wprost wskazuje, że skrócony termin na przedawnienie roszczeń z umowy sprzedaży dotyczy jedynie sprzedaży płodów rolnych i leśnych.

Za roszczenia przysługujące sprzedawcy, w przypadku których przedawnienie roszczeń z umowy sprzedaży następuje w krótszym terminie, uznaje się m.in. roszczenie o zapłatę ceny, roszczenie o odebranie rzeczy. Za takie roszczenia uznaje się również roszczenie o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez kupującego.

 

Od kiedy należy liczyć termin przedawnienia roszczenia o zapłatę ceny.

Bieg przedawnienia roszczeń rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne, czyli minął już termin jego płatności. Jeśli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, to bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenia stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynności w najwcześniej możliwym terminie.

Najczęściej spotykanym roszczeniem wynikającym z umowy sprzedaży jest roszczenie o zapłatę ceny. Co do zasady to umowa sprzedaży określa termin, kiedy roszczenie o zapłatę ceny staje się wymagalne. W praktyce najczęściej termin zapłaty określony jest w treści faktury. W przypadku braku takich pisemnych ustaleń, sprzedawca może wezwać kupującego do zapłaty ceny, a roszczenie staje się wymagalne niezwłocznie do otrzymaniu takiego wezwania. Jeśli natomiast sprzedający wydał towar kupującemu, to roszczenie o zapłatę ceny staje się wymagalne w chwili wydania tego towaru.

 

Brak podjęcia działań zmierzających do zaspokojenia roszczeń w terminie 2 lat.

Po upływie terminu przedawnienia, dłużnik może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba, że zrzeka się z korzystania z zarzutu przedawnienia. Należy jednak pamiętać, że ostatnia nowelizacja kodeksu cywilnego, dotycząca terminów przedawnienia, wprowadziła nowy zapis. Zgodnie z nim, po upływie terminu przedawnienia, tj. kiedy nastąpiło już przedawnienie roszczeń z umowy sprzedaży nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi. Tym samym sąd rozpoznający sprawę przeciwko konsumentowi ma obowiązek z urzędu wziąć pod uwagę przedawnienie roszczenia, bez konieczności podnoszenia przez konsumenta tego zarzutu.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone