Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty

Dziś pierwsza część naszego cyklu dotyczącego kroków, które powinniście podjąć w celu skutecznego dochodzenia swoich należności od dłużnika.

Jak pisaliśmy w poprzednim wpisie, najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów już na etapie przygotowania i realizacji umowy, czy zlecenia. Jeżeli jednak, pomimo zachowania podstawowych środków zaradczych, nie otrzymałeś zapłaty od kontrahenta, pora podjąć konkretne i zdecydowane kroki.

Pierwszym z nich jest skierowanie do dłużnika wezwania do zapłaty. Jest to prosta czynność, która nie wymaga dużego zaangażowania czasowego, ani finansowego, a może spowodować reakcję drugiej strony. Przed przygotowaniem wezwania do zapłaty jedyne, co musisz zrobić, to sprawdzić faktyczny stan zadłużenia.

Wezwanie do zapłaty.

Przygotowując wezwanie do zapłaty pamiętaj o:

  1. wskazaniu danych do kontaktu z Tobą (telefon, e-mail);
  2. wskazaniu numeru rachunku bankowego, na który ma nastąpić zapłata;
  3. wskazaniu terminu, w jakim ma nastąpić zapłata;
  4. wysłaniu wezwania do zapłaty za potwierdzeniem odbioru.

Powyższe elementy są podstawowymi składowymi skutecznego wezwania do zapłaty. Dzięki ich uwzględnieniu dajesz kontrahentowi szansę na kontakt z Tobą i wyjaśnienie sytuacji, w tym być może dokonanie ustaleń dotyczących spłaty zadłużenia. Ponadto masz szansę na doprecyzowanie terminu zapłaty, w przypadku braku określenia daty płatności w umowie lub na fakturze. Jednocześnie wysłanie wezwania za potwierdzeniem odbioru pozwala Ci na kontrolowanie daty zapłaty.

Wezwanie do zapłaty. Nasz wzór.

Pamiętając o powyższych elementach podejmij pierwszą czynność niezbędną do wyegzekwowania należności i skieruj do kontrahenta wezwanie do zapłaty.

Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone